To by bola krása, zábava a ozajstná reality show, keby aj na Slovensku niekto vytvoril naše slovenské WikiSlovakLeaks, kde by sa sprístupnili tajné, nepublikované a často aj nepísané záznamy, z ktorých by sme sa mohli konečne oboznámiť, ako naši budovatelia demokracie, slobody, bojovníci proti komunistickej totalite a za dodržiavanie ľudských práv si rozkrádali náš spoločný majetok, akými machináciami rástol ich súkromný majetok, aké provízie dostávali, keď nás predávali, ako lacnú pracovnú silu na voľnom trhovisku za 10% cenu. Ako sa nás snažili a snažia vychovávať v mentálnom rozsahu poslušného, konzumného, domáceho zvieratka, ideálne s mentálnym rozsahom: jesť, piť, kakať, cikať, súložiť.
To by bola krása, zábava a ozajstná reality show, keby aj na Slovensku sme si mohli zostavil rodinné pyramídy týchto budovateľov slovenskej civilizácie, slovenských bánd kriminálnikov alebo morálnych uchylákov, ktorí sa stále bijú do pŕs za demokraciu, slobodu a dodržiavanie ľudských práv, až sa často rozkašlú od dokazovania svojich správnych postojov.
Čo by sa vlastne stalo na Slovensku, keby sa takéto slovenské dokumenty na WikiSlovakLeaks objavili. Ja presne neviem, ale pravdepodobne by sme zistili to iste o slovenských vládach a politikoch, ako o USA, len v našom lokálnom slovenskom meradle. A slovenskí mocenskí predstavitelia by WikiSlovakLeaks aj podobne komentovali, ako USA. Pravdepodobne by sme sa dozvedeli slovenskú verziu udalosti, ktoré sa už svetovo objavili o USA na WikiLeaks. Mnohé by boli v opačnom garde.
WikiLeaks potvrdili, že politici klamú ľudí a rozsah týchto klamstiev zahŕňa všetko možné. Pravdu sa ľudia nesmeli dozvedieť, ako napríklad: o zákaze USA súdiť zabijakov a únoscov, ako v prípade zabitia španielskeho kameramana José Couso v Iraku a súdenia CIA za únos a mučenie nevinného nemeckého občana Khaled El-Masriho, o dohodách bombardovať vlastných ľudí, ako napríklad v Jemene a v Pakistane, o podpore korupcie, ako v Afganistane, o nariadení USA sledovať predstaviteľov OSN, o plánoch napadnúť vojensky suverénny štát, čakajúc len na zámienku, ako v prípade Iraku. Podľa SMH (http://www.smh.com.au/world/us-takes-cut-of-donations-by-allies-to-afghanistan-20101203-18jut.html), armáda USA si brala od koaličných „spoludobyvateľov“ v Afganistane 15% poplatok z niekoľko stoviek miliardovej dolárovej medzinárodnej pomoci, z ktorej sa buduje afganská armáda. Niektoré odhalenia pripomínajú prax mafie, len stým rozdielom, že mafiáni nie sú platení z peňazí daňových poplatníkov.
Podľa The Guardian (2.12.2010) http://www.guardian.co.uk/media/greenslade/2010/dec/02/the-us-embassy-cables-julian-assange najdôležitejšie údaje z WikiLeaks nepublikovali ani New York Times alebo Washington Post, ktoré stále chcú hrať rolu objektívneho informátora. Samozrejme naše médiá a rôzne neziskové organizácie na Slovensku platené zo zahraničia rozoberali len sterilne fakty z WikiLeaks.
Bolo by zaujímavé rozdiskutovať napríklad: Prečo sa niektorí vysokí politickí predstavitelia beztrestne vyjadrujú v jazyku mafiánov a nie sú za to trestaní?
Podľa článku Washington Times (http://www.washingtontimes.com/news/2010/dec/2/assassinate-assange/print/) Julian Assange je nebezpečný pre Ameriku. Napomáha teroristom. Je nebezpečný ako Osama bin Laden alebo Ayman al-Zawahri. Pentagon ho chce obviniť zo špionáže. Hovorca Bieleho domu Robert Gibbs (asi aj Orwella) oznámil, že „dokumenty na Wikileaks vystavili nebezpečenstvu diplomatov, špiónov a ľudí na celom svete, ktorí žiadali USA o asistenciu, aby rozšírili demokraciu a „open government“. Republikánsky kongresman Peter King žiadal, aby Wikileaks bola označená za teroristickú organizáciu a Mike Huckabee navrhol, že vojak Bradley Manning by mal byť popravený. Tom Flanagan, bývalý poradca predsedu vlády Kanady vyhlásil, že „myslím si, že Assange by mal byť zavraždený“.
Podľa „The Atlantic“ http://www.theatlantic.com/international/archive/10/12/the-shameful-attacks-on-julian-assange/67440/ Mladý, bývalý špionážny analytik v Iraku, ktorý pravdepodobne stiahol z vojenského internetu diplomatické depeše a poskytol ich WikiLeaks“ môže dostať až 52 rokov väzenia. V súčasnosti je zadržaný na vojenskej základni Quantico, Virgínia, USA, nemá dovolené sa stretnúť s rodinou ani s návštevníkmi.
Ako zareagovala na WikiLeaks demokracia a sloboda slova v USA? Ministerstvo zahraničia zablokovalo prístup na stranku WikiLeaks pre svojich zamestnancov a dokonca im zakázali čítať správy z WikiLeaks aj doma. Podľa mailu z „Columbia University’s School of International and Public Affairs, USA“: Neznámy pracovník Ministerstva zahraničia USA (Office of Career Services) informoval (tajne?) študentov, že ak z nich niekto bude chcieť pracovať v štátnych službách, bude sa vyšetrovať, či čítali tajné dokumenty z WikiLeaks. Ak ich čítali, a zistí sa to, pravdepodobne nedostanú previerku pracovať v v štátnych službách, kde sa previerka vyžaduje. Preto nesmú zanechať žiadne stopy-linky na WikiLeaks. Rozširovatelia slobody slova vo svete robia všetko preto aby zničili WikiLeaks. Ale podľa Juliana Assange, diplomatické depeše v zakódovanej forme poslali asi 100 000 ľuďom a mnohým médiám. Takže už ich vládna moc nedokáže zničiť.
Štvrť milióna diplomatických depeší, ktoré sú publikované na WikiLeaks je len zlomok zo 16 miliónov dokumentov ročne, ktoré americká administratíva označila, ako prísne tajné. I napriek tomu, že podľa Kissingera „najdôležitejšie dohovory sa nezaznamenávajú“, to by bolo rozruchu, keby sa všetky tieto prísne tajné zaznamenané dokumenty zverejnili. Potom by slobodné voľby boli ozaj viac demokratické.
Dana Priest a William Arkin publikovali vo Washington Post odhad ľudí, ktorí majú previerku dostať sa k prísne tajným dokumentom. Počet vybraných ľudí je okolo 854 000. Verím, že medzi nimi sa nájde ešte veľa ľudí, ktorí nás budú na WikiLeaks oboznamovať, ako funguje demokracia.
V podstate demokratická populácia sa delí na dve skupiny: Prvá má možnosť oboznámiť sa s tajnými dokumentmi, ale nesmie o tom písať a ani hovoriť, a druhá veľká skupina nie je informovaná o faktoch, ale zato počúva často oficiálne klamstvá. Na základe týchto (ne)znalostí majú možnosť chodiť pravidelne voliť v slobodných voľbách. Toto im zabezpečuje demokracia informačného trhu.
Assange, Koperník a Galileo
Julian Assange a mladý vojak Bradley Manning vykonali pre pospolitú svetovú verejnosť veľmi veľa, podobne ako v minulosti Koperník alebo Galileo. Ale oficiálni vládni predstavitelia sa Julianovi Assangovi a Pfc Bradleyvi Manningovi za ich prínos nezavďačili, podobne ako Koperníkovi alebo Galileovi.
Význam WikiLeaks nie je len v dokumentoch, ktoré sprístupnila, ale oveľa viac v technológii, ktorá to zabezpečila. Táto technológia je významný nástroj, ktorý odhaľuje oficiálne klamstvá mnohých vládnych predstaviteľov a tým zlepšuje dodržiavanie ľudských práv. Julian Assange vypracovával kódovací systém, ktorý umožňuje ľudom poslať do WikiLeaks citlivé alebo tajné informácie, tak, že nemôže byť zistená ich totožnosť. Taktiež technologicky dokázal, že WikiLeaks nedokázali zničiť ani USA s obrovským finančným a mozgovým potenciálom s množstvom tajných agentov. Je to začiatok ďalšej informačnej revolúcie, podobne ako vynález kníhtlače Gutenbergom.
Možno naši vládcovia dokážu WikiLeaks zbagatelizovať, ale Julian Assange ukázal cestu, a tá sa už zničiť nedá. Postupne vznikne veľa Leaks, a globálny monopol premývania mozgov už nebude mať taký účinok ako doteraz. Dúfam, že bude medzi nimi aj WikiSlovaksLeaks.
Podľa „Democracy now“ http://www.democracynow.org/2010/12/3/headlines#6 Julian Assange je obvinený vo Švedsku zo sexuálneho podvodu(?). Bývalý právnik pre WikiLeaks James Catlin oznámil, že Assange je obvinený, že pri sexe nepoužil kondom v dvoch prípadoch. Preto ho hľadá interpol vo 188 krajinách.
PS: Upozornenie pre zakladateľov WikiSlovakLeaks. Používajte kondómy, aspoň v prípadoch, keď máte na to očitých svedkov. Lebo ináč vás bude hľadať Interpol v 188 krajinách.
Karol Ondriaš Ondrias.sk 5.12.2010
|