Dňa 25.5.2009 Karol Ondriaš podal na Obvodnom oddelenií PZ Staré Mesto – Stred trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 Trestného zákona, na neznámeho páchateľa. Cieľom tohto kroku je dať podnet, na základe ktorého by mohli orgány činné v trestnom konaní vyšetriť tok peňazí v nebankových subjektoch a zistiť, na ktorých účtoch politikov, politických strán alebo iných spoločensky aktívnych osôb mohli skončiť. Text trestného oznámenia nájdete v nasledujúcich riadkoch, tlačovú informáciu nájdete tu.
Vec : T r e s t n é o z n á m e n i e
Podľa § 196 ods. 1 Trestného poriadku podávam trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 Trestného zákona, na neznámeho páchateľa.
Odôvodnenie : Dňa 4. februára 2002 došlo k uzavretiu všetkých pobočiek spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia. Od roku 1997 do tohto dátumu uzatvorili tieto so svojimi klientmi vyše 850 000 zmlúv, výška vkladov predstavovala takmer 63 miliárd Sk. Po niekoľkých rokoch policajného vyšetrovania bol následne 10. januára 2007 bývalý majiteľ nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimír Fruni odsúdený na 11 rokov a šesť mesiacov v tretej nápravnovýchovnej skupine, nakoľko ho senát Špeciálneho súdu uznal vinným z trestných činov podvodu formou spolupáchateľstva. Mariána Šebeščáka odsúdil súd na 7 rokov väzenia, Františka Matíka v neprítomnosti na 11 rokov a 6 mesiacov. Súd rozhodol aj o prepadnutí ich majetku. Obžaloba vyčíslila škodu vyše 12 miliárd Sk, čo sú nevyplatené vklady.
Samotné policajné vyšetrovanie však veľmi pravdepodobne nikdy nepreukázalo, ani sa nikdy nesnažilo preukázať, aký bol presný smer peňažných tokov z nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia, a na ktorých účtoch skončili finančné prostriedky, ktoré boli týmito subjektmi vyzbierané od občanov, ktorí do nich vložili svoje celoživotné úspory.
Peňažné prostriedky, ktoré získavali nebankové subjekty z vkladov občanov počas celého obdobia svojej činnosti, museli byť evidované v účtovníctve nebankových subjektov, ktoré počas svojho pôsobenia na trhu boli riadne registrované na príslušných daňových úradoch v Slovenskej republike. Skutočnosť, že tieto subjekty riadne svoje účtovníctvo viedli, dokumentuje napríklad skutočnosť, že spoločnosť Horizont Slovakia má v Zbierke listín Obchodného registra vedeného Okresným súdom Košice 1 uložené individuálne účtovné uzávierky a výročné správy za roky 1997,1998,1999 a 2000 a spoločnosť BMG Invest konsolidovanú účtovnú uzávierku za rok 1999.
Účtovné záznamy oboch nebankových subjektov, ako aj informácie o ich bankových účtoch, ktoré musia byť orgánom činným v trestnom konaní k dispozícii od začiatku vyšetrovania činnosti nebankových subjektov v Slovenskej republike, by mali obsahovať základné informácie o hospodárení ako aj o tokoch finančných prostriedkov smerom von z týchto subjektov.
Taktiež výsluchy svedkov a zamestnancov pobočiek by mali orgánom činným v trestnom konaní ozrejmiť, ako fungovali peňažné toky v oboch subjektoch vždy po tom, ako došlo k novým vkladom. Opätovne by som chcel zdôrazniť, že pri dôkladnom prešetrení účtovných záznamov oboch spoločností, pohybov na bankových účtoch oboch spomínaných spoločností, ako aj riadnym výsluchom ich bývalých zamestnancov by príslušné orgány ozrejmili, kam smerovali finančné prostriedky získané od klientov nebankových subjektov. Podľa správy agentúry TASR z 2. Februára 2007, do 4. januára 2002, kedy spoločnosti zavreli všetky svoje pobočky, uzatvorili viac ako 850 000 zmlúv a celková výška vkladov predstavovala takmer 63 miliárd Sk. Veľká časť vkladov bola použitá na výplatu úrokov a vkladov. Poškodených bolo 170 000 ľudí Obžaloba vyčíslila škodu na viac ako 12 miliárd Sk, čo sú nevyplatené vklady vkladateľov.
Na základe medializovaných informácii o majetkových pomeroch majiteľov vyššie uvedených nebankových subjektov hodnota ich majetku ani zďaleka nedosahuje sumu 12 miliárd slovenských korún. Počas celého vyšetrovania, ani procesu s obvinenými v kauze nebankových subjektov sa však orgánom činným v trestnom konaní dodnes nepodarilo objasniť, kde sa tieto prostriedky nachádzali, resp. nachádzajú, a kam presne smerovali po tom ako boli vybraté od jednotlivých vkladateľov, hoci orgány činné v trestnom konaní mali prístup k účtovným dokladom uvedených nebankových subjektov, hoci orgány činné v trestnom konaní mali možnosť vypočúvať jednotlivých zamestnancov týchto subjektov a zároveň mali možnosť takto preveriť toky finančných z prostriedkov z jednotlivých pobočiek spoločností BMG Invest a HORIZONT Slovakia. Domnievam sa tiež, že preukázanie uvedených skutočností mohlo prispieť k získaniu nových poznatkov o tom, kto stál naozaj za týmito nebankovými subjektmi, a kde sa nachádzajú finančné prostriedky, ktoré neboli použité na výplatu vkladov a úrokov z vkladov. K takýmto zisteniam však nedošlo, nakoľko orgány činné v trestnom konaní si v tejto veci pravdepodobne nesplnili povinnosť vyplývajúcu z ich právomoci, pretože neboli vykonané všetky dostupné dôkazy, ktoré mohli ozrejmiť spomínané nejasnosti.
Všetky nezodpovedané otázky je možné dodnes zodpovedať prostredníctvom výsluchov jednotlivých zamestnancov pobočiek nebankových subjektov, ktorí pravdepodobne mali inštrukcie od nadriadených zamestnancov, kam majú posielať jednotlivé vklady vkladateľov, ako aj dôslednou analýzou jednotlivých účtovných a bankových dokladov spoločností BMG Invest a HORIZONT Slovakia, ktoré sú orgánom činným v trestnom konaní k dispozícii.
Vzhľadom k vyššie uvedeným okolnostiam sa domnievam, že týmto konaním bola naplnená skutková podstata trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 zákona č. 300/2005 Z. z., Trestný zákon v platnom znení. Žiadam preto, aby v tejto veci bolo začaté trestné stíhanie voči neznámemu páchateľovi.
S pozdravom, V Bratislave: 25.5.2009 ............................................................... RNDr. Karol Ondriaš, DrSC.
|