Karol Ondriaš - voľby do Európskeho parlamentu, eurovoľby

O nás
Videogaléria Karola Ondriaša
Pýtali ste sa aktuálne otázky ohľadom volieb do Európskeho parlamentu
Zväz Amerických Socialistických Republík a naše blábolajúce celebrity Tlačiť E-mail
Nedeľa, 21 September 2008 23:48

Podľa klasických a našich blábolajúcich celebrít existujú základné a nemenné pravdy kapitalizmu.

Boli časy, keď základnou a nemennou pravdou na Slovensku v rokoch 1960-1990 bolo, že keď odstránime na Slovensku socializmus, tak naše platy začnú stúpať a za pár rokov dobehneme Rakúsko a priblížime sa k nemu aj celkovou kvalitou života našich občanov. Blábolili to na počkanie naši ponovembroví hrdinovia, platení disidenti a väčšinou všetci, ktorí mali prístup do mazmédií (mazmédiá - od slova mazať), kde chceli ukázať, akí sú múdri.


Ale keď v realite, po prevrate roku 1990, naše platy začali klesať a v Rakúsku stúpať, a keď nastal na Slovensku všeobecný úpadok a v Rakúskom prosperita, tak naše blábolajúce celebrity, ktoré väčšinou mali a majú stále prístup do mazmédií, si našli iné témy na blábolenie (počas komunistického zázraku, pred rokom 1990 bolo Československo podľa správy OSN o kvalite života na 27.-28. mieste vo svete. V roku 2006 Slovensko kleslo až na 42. miesto).

V tomto štádiu kapitalistickej totalitnej demokracie bolo a stále je pre trhovú mediálnu slobodu typické, že namiesto toho, aby sme vytvorili "cesnakový" zoznam našich blábolajúcich celebrít a upozornili na každý ich článok v novinách a na každé ich vystúpenie v televízii hviezdičkou (t.j. nevhodné pre vytunelovaných), opäť, zväčša oni mali a majú právo mazmediálne bláboliť na ľubovoľnú tému.

V rámci kolonizačného balíčka 5. Križiackého ťaženia na východ blábolili ďalej iné nemenné pravdy, že štát je zlý vlastník majetku, štátne vlastníctvo je veľmi zlé a súkromné vlastníctvo je dobré, že akýkoľvek zásah štátu do ekonomiky len narúša voľný trh, ktorý všetko vyrieši, že je potrebné odstrániť štátne regulácie a dokonca súťažili v rebríčku ekonomickej slobody.

Po 20 rokoch týchto blábolov prišla realita. Ďalšia nemenná pravda kapitalistickej ideológie padla. Dokonca ani americká sloboda slova a sloboda tlače už nedokázala ututlať, že ich ekonomika ide dopredu na základe vymyslených peňazí voľným trhom a nafúknutá bublina umelej prosperity začala praskať. Zistili, že nielen americký, ale aj celosvetový kapitalistický finančný systém voľného trhu jednoducho krachne a sním aj celá ekonomika, pokiaľ sa v praxi budú používať nemenné pravdy klasických a našich blábolajúcich celebrít. Aby tomu jednotná finančná svetová oligarchia zabránila, zaviedla dočasne socializmus pre bohatých a pre Wall Street. Vytvorila Zväz Amerických Socialistických Republík (United Socialist State Republic of America (USSRA) http://www.informationclearinghouse.info/article20720.htm). Niekto to vtipne nazval: Americký socializmus s činskymi charakteristikami.

Socializmus pre bohatých znamená, že pokiaľ súkromná firma prosperuje a má veľké zisky, tak okrem platenia regulárnych daní, nepožiada vládu, aby od nej prijala časť zisku na rozdelenie pre daňových poplatníkov. Ale keď v opačnom prípade, firma má veľké finančné straty a je na pokraji krachu, tak požiada vládu, aby z peňazí daňových poplatníkov zaplatila jej straty. Takto vlády sveta posledné týždne museli na záchranu kapitalizmu napumpovať do finančného sektora viac ako 240 miliárd dolárov, čo zaplatia daňový poplatníci.

Fakticky vláda USA posledné týždne znárodnila veľké hypotekárne banky Fannie Mae a Freddie Mac, a gigantickú poisťovňu AIG. Keď do nich napumpuje dostatočne veľký kapitál z peňazí daňových poplatníkov a firmy začnú prosperovať, tak ich pravdepodobne vráti späť súkromným majiteľom a kolotoč sa bude opakovať.

Paradoxom takýchto transakcií je, že Národná banka USA, Federal Reserve (FED), ktorá pumpuje do skrachovaných súkromných finančných inštitúcii peniaze, je taktiež súkromná banka v súkromných rukách, kde mená súkromných vlastníkov podľa štatútu banky sú tajné. V tomto vidieť paradoxne jednu z pár dokonalosti slobody kapitalistickej trhovej ekonomiky. Uvediem príklad tejto dokonalosti z minulého týždňa: Súkromná poisťovňa AIG krachuje. Pretože nemá možnosť použiť peniaze daňových poplatníkov na svoju záchranu, požiada inú súkromnú banku, FED, ktorá má na to právo, aby použila peniaze daňových poplatníkov na záchranu AIG. A FED to aj urobila. Je pravdepodobné, že vlastníci FED sú tí istí, ako vlastníci AIG a majú spoločného hovorcu, t.j. vládu.

Čo by sa stalo, keby jednotná finančná svetová oligarchia nenapumpovala do krachujúcich finančných inštitúcií viac ako 240 miliárd US dolárov (do 20.9.2008)? Videli by sme pekný príklad krachu ideológie kapitalistického voľného trhu v praxi, naživo. Veľmi pravdepodobne by zopár veľkých korporácií skúpilo celý majetok sveta, a to bol veľmi pravdepodobne hlavný cieľ presadzovateľov voľného neregulovaného trhu, ktorý tentoraz nevyšiel.

Aký bude mať dopad na Slovensko napumpovanie 240 miliárd US dolárov do krachujúcich finančných inštitúcií? Dnes, keď je všetko zglobalizované, čo znamená napríklad, že každý, kto si kúpi na Slovensku aspoň jednu paradajku, zaplatí v jej cene aj financovanie vojny v Iraku, a okrem iného, aj záchranu krachujúcich finančných inštitúcií. Keď 240 miliárd dolárov prepočítame na počet obyvateľov Slovenska tak nám vyjde, že Slovenský príspevok na záchranu kapitalizmu posledné týždne je 200 miliónov Sk.

Som zvedavý, aké nemenné pravdy si naše blábolajúce celebrity v rámci 5. Križiackého ťaženia na východ nájdu zajtra.

Karol Ondriaš

Komentárov
Vyhľadávanie
irdun   |2009-05-03 16:10:55
...tak naše platy začnú stúpať a za pár rokov dobehneme Rakúsko...

Na
mitingy v novembri ´89 som chodil ale takyto slub som nikdy nepocul.Milan
knazko hovoril o ca 10 rokoch kedy by sme mohli v idealnom pripade dobehnut
jednu z tych chudobnejsich zapadnych krajin-Rakusko.Ekonomovia väcsinou
slubovali pot a slzy a my sme skandovali "Nevadi"...

Autor opät,ako
obvykle,fabuluje.

Zaostavanie Slovenska v r.1992-1998 bolo sposobene
meciarizmom,divokou privatizaciou,deficitom demokracie,zlocinmi statnej moci
(unos prezidentovho syna, kauza Remias...)a predovsetkym nesmiernou
korupciou.Toto ale nie je zlyhanie "kapitalizmu" ale zlyhanie statu.
Je
to schopny autor tohoto clanku pochopit?
Dotacie krachujucim bankam:
Autor
je paranoik.Vo svojom politickom programe ma zvysenie dotacii pre
polnohospodarstvo. Ked sa moze dotovat polnohospodarstvo,zeleznice a ja neviem
este co vsetko, precoby sa nemohli dotovat banky? Moze mi autor laskavo
vysvetlit jediny logicky dovod?
Ja osobne som,samozrejme,za uplne zrusenie
akychkolvek statnych dotacii pre cokolvek,nevidim dovod aby obcan platil nejaku
produkciu dvakrat-raz v daniach a este raz pri pokladni v supermarkete.Ak podnik
je stratovy nech co najskor skrachuje a uvolni miesto inym,efektivnym.Vlady
vcetne tej v USA robia fatalnu chybu ked sa riadia zasadou "too big to
fall" ale toto je opät ZLYHANIE STATU a nie zlyhanie trhu.Neviem ci k
tomuto treba este cosi dodat.
Opravnena otazka je ci este v USA je vobec nejake
trhove hospodarstvo...
Ja osobne USA pokladam uz dnes za probelmaticku krajinu.
Novinar   |2009-08-10 12:48:14
Vsetko to je sucast noveho svetoveho poriadku 2012 viac info na tvina.sk
novinar   |2009-08-10 12:56:21
IRDUN inak aby si bol v obraze AMERIKA nie je problemova krajina problemova je
Severna Americka Unia (NAU).Ak o tom nevies tak Kanada a Mexiko sa spojili s
Amerikou.... a za chvilu sa spoji s Europskou uniou..... a potom cau parky

NEW WORLD ODER. Totalita For EVER .....
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Anketa

Ste za znárodnenie strategického majetku?
 

Externé odkazy