Karol Ondriaš - voľby do Európskeho parlamentu, eurovoľby

O nás
Videogaléria Karola Ondriaša
Pýtali ste sa aktuálne otázky ohľadom volieb do Európskeho parlamentu
Zázrak kapitalistickej ekonomiky - rozpočet superveľmoci USA Tlačiť E-mail
Nedeľa, 15 Marec 2009 00:08

http://www.ondrias.sk/images/barack_obama_progress.jpgPrezident USA Barack Obama predložil Kongresu USA (26.2.2009) rozpočet na fiškálny rok 2009-2010, v sume 3940 miliárd dolárov. Je to zvýšenie o 32%. Má platiť od 1.10.2009. Celkové príjmy do štátneho rozpočtu majú byť 2100 miliárd dolárov. Predpokladaný deficit je 1750 mld. dolárov, čo je 12,3% hrubého domáceho produktu USA.

Čo na nás finančná oligarchia ešte vymyslí?
 


 

Čiastočne spracované podľa článku: Michel Chossudovsky: America's Fiscal Collapse.

 

Prezident USA Barack Obama predložil Kongresu USA (26.2.2009) rozpočet na fiškálny rok 2009-2010, v sume 3940 miliárd dolárov. Je to zvýšenie o 32%. Má platiť od 1. 10.2009. Celkové príjmy do štátneho rozpočtu majú byť 2100 miliárd dolárov. Predpokladaný deficit je 1750 mld. dolárov, čo je 12,3% hrubého domáceho produktu USA. 

 

A rozpočtu sa bude platiť: 

- obrana a vojny na Blízkom východe 739,5 mld. (Sú aj odhady, že to môže byť až 1000 mld dolárov). -

peniaze na ozdravenie bánk 1450 mld. (Množstvo peňazí na ozdravenie bánk je v skutočnosti oveľa vyššie). -

platenie úrokov za dlh verejných financií v roku 2010 bude 164 mld. dolárov. 

 

To ale znamená, že skoro všetky príjmy do štátneho rozpočtu, čo má byť 2100 mld. dolárov, sa použijú na ozdravenie bánk (1450 mld.), na vojny (739 mld.) a platenie úrokov za dlh verejných financií (164 mld.). Inými slovami, na ďalšie kapitoly štátneho rozpočtu neostane nič. Na ne si vláda musí požičať. 

 

Pre porovnanie, všetky príjmy do federálneho rozpočtu z daní jednotlivých osôb, čo sa predpokladá v sume 1061 mld. dolárov, nebudú stačiť ani an ozdravenie bánk (1450 mld.). 

 

USA sú najviac zadlžený štát na svete. Dlh federálnej vlády je 14000 mld. dolárov. Tento dlh nezahŕňa dlhy vlád jednotlivých štátov USA a mestských zastupiteľstiev. 

 

Je schopné Ministerstvo financií USA (Treasury) prefinancovať deficit 1750 mld. dolárov cez emisiu krátkodobých a dlhodobých štátnych dlhopisov (Treasury bills and government bonds)? Keď v súčasnosti, najväčší deficit vlády USA je spojený s najnižšími úrokmi Centrálnej banky USA (Federal Reserve), ktoré sú <1%? 

 

Kto chce pri takýchto podmienkach investovať do dlhu USA a kupovať štátne dlhopisy? Bude ich Čína a Japonsko stále kupovať? Asi nie. To ale znamená, že deficit štátneho rozpočtu sa musí financovať nejako ináč. 

 

Problém sa dá jednoducho vyriešiť. Vláda začne predávať štátny majetok, ktorý jej ešte ostal. Predá štátnu infraštruktúru, štátne inštitúcie. Štát sa sprivatizuje do súkromných rúk. Toto je cieľ súčasnej umelo vyvolanej krízy. 

 

Kto kúpi štátnu infraštruktúru a štátne inštitúcie? Kto sprivatizuje štát? Predsa bankový sektor, finančná oligarchia, ktorá dostala, alebo dostane od štátu peniaze na ozdravenie finančného sektora.  

 

Prečo finančný sektor dostal a dostane peniaze na ozdravenie, v rozpore s hlavným zákonom voľného trhu? 

 

Aby sa ozdravil finančný sektor USA, na to je potrebné desiatky tisíc miliárd dolárov. Pomoc 1450 mld. dolárov finančnému sektoru nepomôže a ani to nebolo cieľom pomoci. Pomoc finančnému sektoru sú výdavky štátneho rozpočtu. Tieto výdavky štát môže získať z daní alebo z emisie štátnych poukážok, alebo predať časť štátu súkromníkom. 

 

Iróniou je, že súkromný finančný sektor (the Wall Street banks), ktorý dostal a bude dostávať peniaze od vlády na ozdravenie je vlastne kreditorom vlády. I keď vlastní len časť vládneho dlhu, súkromný finančný sektor obchoduje s verejným dlhom vlády po celom svete. Súkromný finančný sektor hodnotí úverovú schopnosť vlády, verejný dlh cez „Moody's and Standard and Poor“. On kontroluje Ministerstvo financií USA a „the Federal Reserve Board and the US Congress“. Tento súkromný finančný sektor dohliada a kontroluje rozpočtovú a menovú politiku, aby zabezpečil, že štát bude konať v prospech jeho záujmov. Centrálna banka USA „Federal Reserve“ je súkromná banka. Zatiaľ čo Správna rada Federal reserve (the Federal Reserve Board) je vládna organizácia, proces tlačenia peňazí je kontrolovaný 12-timi bankami „Federal Reserve Banks“, ktoré sú v súkromných rukách. 

 

Zatiaľ čo Federal Reserve (súkromníci) môže vytvoriť peniaze z ničoho, finančne-podporný program vlády vyžaduje zvýšiť schodok verejných financií a tým zvýšiť emisiu krátkodobých a dlhodobých štátnych dlhopisov. Finančné súkromné inštitúcie USA dohliadajú na verejný dlh vlády USA, zúčastňujú sa na obchode so štátnymi dlhopismi v USA a vo svete. Vlastnia aj časť verejného dlhu USA. Tak sa stávajú kreditorom vlády USA. Zvýšený verejný dlh bude financovaný tými istými finančnými inštitúciami, ktoré vláda USA ozdraví finančnými injekciami (1450 mld.). Inými slovami, na to, oby som ozdravil súkromný finančný sektor, musí si vláda požičať od toho istého finančného sektora peniaze, ktorý ide ozdraviť. Tým sa ešte viac dostane do područia súkromného finančného sektora, ktorý si bude môcť sprivatizovať štát. 

 

Tento vzťah Ministerstva financií USA a súkromným finančným sektorom je vzájomne prospešný a optimálny pre súkromnú finančnú oligarchiu, ktorá ovláda oboje. Keď súkromné banky tlačia na ministerstvo financií, aby ich finančne podporilo, znamená to, že na oplátku súkromné banky budú asistovať ministerstvu na financovaní vlastného ozdravenia. Takto si finančná oligarchia akumuluje bohatstvo.  A čo na to občan? Nič. Má zhruba rovnaké práva ako nevoľník v stredovekej Európe voči hradnému pánovi.


Karol Ondriaš
Komentárov
Vyhľadávanie
Taras Bulba   |2009-04-19 22:55:20
americki ekonomovia a ich pohrobkovia sa dost sekli a teraz len znu to co si
sami zasiali,len s tym ze na nich teraz doplaca cely svet
error.exposer  - NWO agitatori   |2009-04-27 13:47:02
ano ano - vyhrali ste tuto bitku vy komunisticki nenazrani zlocinci.
Znicili ste
zvnutra demokraciu, slobodu nazoru aj slobodu trhu a bastu tychto slobod USA. Za
nimi sa coskoro potopi cely zapadny vyspely, bohaty a slobodny svet.
A pak pride
vasa chvila ano vasa.
Ale nastastie LEN CHVILA "NWO"
A neteste sa lebo
aj pocas tejto cvhile nad kazdym komunistickym monarchom (cize diktatorom NWO)
podla proroctva vystrie svoje cierne pazury papezstvo.
Takze budete len jeho
vazali.
Ale len do kratkeho casu - kym sa nenaplni miera nepravosti. A pak pride
koniec tohoto systemu prehniteho systemu (prehniteho ako na zapade - tak uz
ovela skor na vychode.)
Howgh
Dano  - re: NWO agitatori   |2009-04-27 17:10:29
Hej kamarát si vedľa,to kapitalisti sa zničili sami svojou nenažranosťou a
krátkozrakosťou,ak o tom nevieš tak tento tvoj milovaný systém ktorý
obhajuješ je dávno odsúdený na zánik a preto sú na svete
vojny,hlad,chudoba a materiálny nedostatok pre nás všetkých aby mohol
fungovať (hlavne v USA) tak netrep sprostosti a otvor si oči.
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Anketa

Ste za znárodnenie strategického majetku?
 

Externé odkazy