V internetových diskusiách, ale aj v rámci iných politických prejavov, spájajú zástancovia liberálnej demokracie politiku strany SMER-SD s komunizmom, či dokonca používajú humorné skratky ako KSSmer. Robia tak v snahe dehonestovať stranu SMER-SD, pritom však naopak pomyselne dehonestujú komunizmus tým, že ho spájajú s vládou ovládanou súkromnými záujmami.
„Protikrízové opatrenia“ súčasnej vlády vedú k podpore záujmov súkromných podnikateľov. Vláda prijíma pravidlá liberálneho trhu tým, že umelo zvyšuje spotrebu.
Napr. v prípade šrotovného tak pomáhala zahraničným producentom a distribútorom automobilov, a nie ľuďom, ktorí by miesto nerozumného míňania peňazí v čase prichádzajúcej hospodárskej krízy mali radšej šetriť. Rovnako nepomáhala zamestnancom našich automobiliek, keďže u nás predávané automobily sa vyrábajú v zahraničí.
Korupčných káuz má súčasná „socialistická“ vláda za sebou viacero, podobných, ako mali predchádzajúce vlády. Je z nich zrejmé, že SMER-SD slúži svojim sponzorom, ktorým vracia to, čo im táto strana zostala dlžná po neúspešných voľbách vroku 2002 a po volebnom úspechu v roku 2006. Tieto kauzy svedčia o tom, že SMER-SD svojim sponzorom má čo vracať. V tomto kontexte vyznieva absolútne cynicky zoškrtanie rozpočtu pripravovaných augustových osláv 65. výročia SNP s odôvodnením, že ide o "obmedzenie financií krízou".
Skutočne socialistické vlády slúžia všetkým obyvateľom a nie svojim súkromným donorom. Uskutočňujú zmeny, ktoré minimalizujú vplyv kapitálu. Ich kroky predstavujú kroky smerujúce k socializmu.
Ficova vláda naopak používa socializmus len ako rétorický prvok slúžiaci na získavanie podpory voličov. SMER-SD má zrejme skvelých marketingových a mediálnych poradcov a táto taktika zatiaľ spĺňa svoj účel, ktorým je získanie a udržanie moci prostredníctvom volieb. Keďže SMER-SD vládne po dvoch funkčných obdobiach radikálne pravicových vlád, socialistická rétorika sa medzi ľuďmi ľahko ujala. Žiaľ, socialistická rétorika z úst predstaviteľov strany slúžiacej súkromným záujmom.
Skutočne socialistickým krokom SMERu-SD by bolo znárodnenie strategických podnikov za náhradu tak, ako to jeho predseda opakovane mediálne deklaroval: pripomíname jeho vyjadrenia o dôchodkových správcovských spoločnostiach či o energetických monopoloch.
Alebo žeby Ficovu vládu v realizácii skutočne socialistických opatrení brzdili problémy s medzinárodnou izoláciou? Je prekážkou pre SMER-SD fakt, že by takéto kroky ešte zhoršili jeho medzinárodné postavenie? KSS takéto probémy nemá, nakoľko má v rámci EÚ silných ideových partnerov v rámci Strany Európskej ľavice a Konfederatívnej skupiny Európskej zjednotenej ľavice / Severských ľavicových zelených (GUE/NGL), ktorá je piatou najväčšou politickou skupinou v Európskom parlamente. Práve v spolupráci s medzinárodným hnutím je možné realizovať skutočné socialistické opatrenia.
Pravdepodobnejším motívom ako obava z medzinárodnej izolácie je to, že SMER-SD jednoducho nemá záujem o uskutočnenie socialistických krokov, keďže nepredstavuje silu, ktorá by ovládala kapitál, ale kapitál ovláda tento „socialistický“ politický subjekt.
Na záver drobná poznámka. Zakladateľ skupiny „Súhlasím so znárodnením strategického majetku“ v sieti Facebook poslal pozvánku do uvedenej skupiny na dve kontá vedené v mene predsedu vlády (1) (2). Predpokladám, že minimálne o to prvé sa stará platený predstaviteľ vládnej moci, pričom ma vôbec neprekvapuje fakt, že pozvánku do tejto skupiny opakovane ignoruje. Otázkou pre mňa zostáva, či monopoly zmenili svoju politiku, čo je podľa medializovaného vyjadrenia Roberta Fica podmienkou toho, aby neboli vyvlastnené.
Karol Ondriaš
|